השפעות בריאותיות של איכות אוויר ירודה

סקירה כללית

איכות אוויר ירודה היא בעיה בכל רחבי העולם. זיהום האוויר קשור למגוון של בעיות בריאותיות, החל גירוי לטווח קצר למחלות קשות או אפילו מוות. רוב הזיהום שמשפיע על האוויר שלנו נובע מפעילות אנושית. זה תוצאה של ייצור, תחבורה ותלות בדלקים מאובנים כמו גז ופחם. חשיפה למזהמים כמו ערפיח, גופרית, חנקות ופחמן יכולה להיות השפעה משמעותית על בריאות האדם ועל הבריאות של כדור הארץ.

השפעות בריאות קצרות וארוכות טווח

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), מזהמים כמו תחמוצת החנקן ו דו תחמוצת sulfer לגרום דלקת הנשימה, גירוי בעיניים ופגיעה בדרכי הנשימה. מערכת הנשימה מגורה יכול לגרום שיעול, הפרשת ריר זיהומים לטווח ארוך. זה מזיק במיוחד לאלו עם אסטמה או מערכות החיסון נפגעת. במשך הזמן, חשיפה לאיכות אוויר ירודה עלולה להוביל לתפקוד ריאות מופחת ולבעיות נשימה, כמו גם לסרטן ריאה או למחלות לב וכלי דם. אלו עם מחלות לב וכלי דם קיימות או מחלות ריאות קיימות במיוחד בפני השפעות הזיהום, ויכולים למצוא את מצבם החמיר עקב החשיפה.

תוחלת חיים

זיהום האוויר יש השפעה מדהימה על תוחלת החיים ושיעורי התמותה. לדברי ארגון הבריאות העולמי, יותר משני מיליון בני אדם מתים בטרם עת מדי שנה בשל ההשפעות של איכות אוויר ירודה. גם באזורים “נקיים” יחסית, תוחלת החיים מקצרת ב -8.6 חודשים בממוצע עקב זיהום מפעילות אנושית. שיעורי התמותה גדלים ב -0.3% בכל יום על כל 10 מיקרוגרם למטר מעוקב של זיהום או ערפיח בתוך אזור.הארגון מעריך כי בערים עם רמות זיהום גבוהות יחסית יש שיעור תמותה גבוה ב -15% -20% מאשר בערים עם יחסית רמות זיהום נמוכות.

איכות אוויר פנימית

לדברי הסוכנות להגנת הסביבה בארה”ב, איכות האוויר בתוך הבית הוא לעתים קרובות פי שניים עד חמישה גרוע יותר מאשר בחוץ. לאחר פעילויות מסוימות, כמו ציור או הסרת הרצפה, האוויר בבית שלך יכול להיות עד פי 1,000 גרוע יותר מאשר באוויר. זאת בשל off-gassing של תרכובות אורגניות נדיפות (VOCs) למצוא צבע, דבקים וחפצים יומיומיים רבים בבית. חשיפה לאיכות אוויר ירודה ירודה עלולה לגרום לגירוי קצר באף, באף ובגרון וכן בכאבי ראש, סחרחורת ועייפות. זה יכול גם להחמיר את ההשפעות של אסתמה, במיוחד אצל ילדים. עם הזמן, חשיפה זו יכולה להוביל למחלות בדרכי הנשימה, למחלות לב וכלי דם או אפילו לסרטן.