הורמונים במערכות הרבייה הגברית

סקירה כללית

מערכת הרבייה הגברית תלויה בפעולה של הורמונים שונים או חומרים כימיים שונים, המיוצרים על ידי בלוטות גוף שונות ונכנסים למחזור הדם. חלק מהורמונים אלה, הנקראים הורמונים “טרופיים”, גורמים להורמונים אחרים להשתחרר. הורמונים אחרים יש השפעות ישירות על איברים או מערכות הגוף, רגשות הייצור של הזרע. בניגוד לנשים, גברים אינם חווים תנודות הורמונליות מחזוריות לאורך החודש – במקום זאת, רמות ההורמונים שלהם נשארות קבועות לאורך כל שנות הרבייה שלהן.

Gonadotropin- שחרור ההורמון

משהו מהורמון “מאסטר”, על פי הספר “פיזיולוגיה אנושית”, הורמון גונדוטרופין-שחרור (GnRH) הוא הורמון טרופי המיוצר על ידי חלק מהמוח הנקרא ההיפותלמוס. בעוד GnRH אינו אחראי באופן ישיר על התנהגות מינית גברית או מאפיינים, זה בכל זאת מוכיח חשוב מאוד, כי זה גורם לשחרור של שני הורמונים אחרים של מערכת הרבייה הגברית.

הורמון מגרה זקיק

מיוצר בחלק של המוח הנקרא יותרת המוח הקדמית, הורמון מגרה זקיק (FSH) מוכיח פעיל במערכות הרבייה זכר ונקבה. השם נובע מפעולתו של ההורמון אצל נקבות – גברים אינם מייצרים זקיקים – אבל אותו הורמון האחראי על התפתחות ביצית בוגרת אצל נשים מעורר את ייצור הזרע במבחני הגברים. FSH הוא שוחרר בתגובה לגירוי של יותרת המוח הקדמית על ידי GnRH.

הורמון luteinizing

כמו FSH, הורמון luteinizing (LH) הוא שוחרר על ידי יותרת המוח הקדמית בתגובה לפעולה של GnRH. כמו כן, FSH, LH מופק על ידי נשים וכן בשם הפעולה שלה במחזור הרבייה הנשית גברים לא לחוות luteinization, המהווה את שחרורו של ביצה בוגרת מן השחלה במהלך הביוץ. אצל גברים, LH גורם לתאי הביניים של האשכים לייצר את ההורמון הטסטוסטרון.

טסטוסטרון

מיוצר האשכים, טסטוסטרון נכנס מחזורית מערכתית בריכוזים קבועים יחסית בגיל בריא, גיל הפריון. הורמון זה מייצר ושומר על המאפיינים המיניים המשניים של שרירי הזכרים, שיער הפנים והגוף, הגרון העבה והקול והעמקת האיברי המין. הוא אחראי גם על הכונן המיני ועובד עם FSH כדי לעורר את הייצור של הזרע. קליבלנד קליניק מציינת כי בעוד רמות נמוכות של טסטוסטרון בגברים מזדקנים תורמות לאובדן דחף מיני וכמה מאפיינים מיניים משניים, החלפת ההורמונים מובילה לסיכון מוגבר לסרטן הערמונית וטרשת עורקים.

מעכב ההורמון מופק על ידי תאים באשכים האחראים לניטור הבריאות וההבשלה של הזרע. אם רמות הזרע הן גבוהות, מה שהופך חומרים מזינים עבור הזרע המתפתח נדירים, לשחרר את האשכים inhibin. Inhibin עובר דרך זרם הדם אל המוח, שם הוא מונע את הפרשת GnRH. בהיעדר רמות GnRH, FSH ו- LH נופל הייצור הזרע מאט. זהו אחד המנגנונים העיקריים בהם הורמונים זכריים נשמרים בריכוז קבוע יחסית.

מעכב