איך הוא טריגליצריד שבור למטה?

מבוא

טריגליצרידים, הידוע גם בשם triacylglycerols, הן יחידות בסיסיות של אחסון שומן בגוף. הם מספקים עד 40 אחוזים של דרישת האנרגיה היומית של אנשים החיים במדינות המתועשות. היכולת שלהם להיות דחוס עושה להם את הבחירה לאחסון אנרגיה בגוף, שם הם מאוחסנים בתאי השומן (אדיפוציטים) של רקמת השומן לבן (WAT). עודף צריכת הקלוריות מומרת טריגליצרידים. פחמימות זמינות רק ביום של צום, בעוד שומן הגוף, מאוחסן כמו טריגליצרידים, יכול לשמור על הגוף הולך בערך חודש. הכבד, הלב ושרירי המנוחה משתמשים גם בטריגליצרידים לצורכי אנרגיה ראשוניים.

התפלגות טריגליצרידים

טריגליצרידים מורכבים עמוד השדרה של גליצרול ושלוש שרשראות חומצות שומן. כאשר הם נבלעים בשומנים מן החי, הם מתפרקים למרכיבים אלה בלומן המעיים על ידי פעולה של מלחים מרה ואנזימים בלבלב הנקראים lipases הלבלב. הרכיבים נספגים ומורכבים מחדש בתאי המעיים להפצה על ידי ליפופרוטאינים, במיוחד VLDL. עודף קלוריות ממקורות אחרים מומרים גם לחומצות שומן לאחסון כמו טריגליצרידים, בטיפות שומנים בדם בעיקר בתאי השומן, אלא גם ברקמות כמו הכבד, הלב והשרירים; הטריגליצרידים המאוחסנים מגויסים בתקופות צום או בין הארוחות. טיפות השומנים נשברים על ידי קומפלקסים של אנזימים ברקמות הנקראים ליפאזים. הם מעוכבים בעיקר על ידי אינסולין מגורה מאוד על ידי הורמונים כמו catecholamines (אדרנלין), ובמידה פחותה, גלוקגון, תירוקסין ו קורטיזול. הירידה ברמות האינסולין במהלך גירוי מהיר או ישיר על ידי הורמונים מובילה להפעלת ליפאזות אלה, בעיקר ליפז טריאצילגליצרול (ATGL) ושפעת ליפז רגישה להורמון (HSL). אלה מובילים להתפלגות של הטריגליצרידים בצורה משנית לשחרר חומצת שומן חינם בכל שלב, החל מטריגליצרידים ועד דיגליצרידים (על ידי ATGL), ולאחר מכן למונוגליצרידים (על ידי HSL) ולבסוף גליצרול וחומצת שומן בחינם על ידי monoacylglycerol ליפאז (MGL). המוצרים הסופיים יוצאים מהתא לכיוונים שונים. גליצרול נלקח הכבד עבור פירוט נוסף או גלוקוז סינתזה. חומצות השומן החופשיות נישאים בדם על ידי אלבומין לתאים שמשפרים אותם עוד יותר לאנרגיה בתהליך הנקרא חימצון ביתא. בכבד, תוצרי הלוואי של חומצת השומן כוללים קטונים שהמוח יכול להשתמש בהם בעת צום.

קורלציה רפואית

רמות נמוכות של סוכר בדם מורידות את האינסולין ומסירות את העיכוב של התמוטטות הטריגליצרידים, ומובילות לגיוס של חנויות שומן. זהו העיקרון של ירידה במשקל לראות בצום דיאטות עם סוכר חינם מופחת. פעילות גופנית גם מעמידה דרישה על רמת הסוכר בדם וחומצות השומן המובילות להתפלגות מהירה של חנויות שומן. מחלה ומחלות, באמצעות קורטיזול ואדרנלין, מאיצים את התמוטטות של חנויות השומן גם כן; שמני דגים התגלו לאחרונה כדי להגדיל את ניצול חומצות השומן על ידי חימצון ביתא, ובכך נהיגה רמות הטריגליצרידים למטה. Fenofibrate, סוכן antihyperiglyceridemic פועל בצורה דומה מאוד בהורדת רמות הטריגליצרידים בדם.